усі інтерв'ю

Про проект

Поразка серпневого путчу 1991 року пришвидшила розпад Радянського Союзу і виникнення на його руїнах держав-наступниць, в тому числі України. Проект є своєрідною хронікою процесу постання незалежної України – він охоплює 69 інтерв’ю з політичними лідерами, дисидентами, дипломатами, журналістами, релігійними діячами, підприємцями, вченими, військовими, розвідниками, які брали участь або були свідками цього процесу в 1988‒1991.

Відеоінтерв’ю були записані в шести країнах у 1995 та 1996. Інтерв’ю дали, серед інших: радянський президент Михайло Горбачов, український президент Леонід Кравчук, польський президент Лєх Валенса та держсекретар США Джеймс Бейкер.

Проект розпочинається дослідженням національних рухів та громадських об’єднань, що зароджувалися в Україні у 1988‒1989, охоплює переговори про підписання нового союзного договору влітку 1991, спробу серпневого перевороту 1991 року, піднесення Бориса Єльцина в Москві та розвиток національного сентименту в республіках і досягає кульмінаційної точки в українському референдумі про незалежність у грудні 1991 та міжнародне визнання України як суверенної держави.

Усі 69 інтерв’ю транскрибовані, кожне відео має часове кодування, так що, читаючи транскрипт, можна легко співставити будь-який уривок із відеозаписом.

Український католицький університет у Львові діятиме в Україні як репозиторій відеозаписів і транскриптів.  Он-лайнове удоступнення цих матеріалів має виключно академічні та дослідницькі цілі.

Будь-яке використання відеоматеріалів для комерційних цілей суворо заборонено.  Право інтелектуальної власности на відео і транскрипти зберігається за Проектом і Українським католицьким університетом.

 

Структура проекту

Керівниками і координаторами Проекту є Маргарита Гевко та Сара Сіверс. Пані Гевко перебувала в Києві і відповідала за фільмуванням інтерв’ю, їх транскрибуванням, редагуванням і часове кодуванням. А пані Сіверс, перебуваючи у США, керувала записами інтерв’ю в Сполучених Штатах і Україні та займалася фінансовими питаннями Проекту, а зокрема – пошуком коштів.

 

Підтримка проекту

Керівники Проекту висловлюють щиру вдячність особами та організаціям, які фінансово підтримали Проект:

Посол Роберт Г. Серрі
Посольство Нідерландів в Україні
1992-1996

Юрій Чопівський та
Йєльська українська ініціатива Центру міжнародних та регіональних досліджень Йєльського університету

Іван та Маргарита Гевки
Пан і пані Любомир Гевко
Благодійна фундація родини Гевків

Любомир Гайда
Роман Шпорлюк
Український науковий інститут Гарвардського університету

Висловлюємо особливу подяку В’ячеславу Чорноволу, Дмитру Пономарчуку та Миколі Вересню за їх надзвичайну підтримку в реалізації цього Проекту.

Проект не здійснився би без допомоги незліченних друзів і прихильників, які щедро дарували свій час і таланти:

Сем Браун Борис Дацків Анне Дронніер
Марта Дичок Наталка Федущак Христя Фріланд
Марія Гевко Дані Кауфманн Катерина Хінкулова
Марта Коломиєць Ростислав Хотин Ґєня Кизима
Пос. Вільям Міллер Сузанн Міллер Віталій Портніков
Анджей Рибальт Алла Швець Шарль Сіверс
Андрій Слободян Орест Субтельний Олександр Ткаченко
Сузан Вієтс Дмитро Волков Лукан Вей
Данило Яневський Тарас Добко Микола Стецишин
Петро Дідула

 

І величезне спасибі всім, хто погодився дати інтерв’ю.